ILLUM WIKKELSØ. Niels Eilersen, soffa/tresits, teak, ull, Danmark, 1960-tal.
4020161. ILLUM WIKKELSØ. Niels Eilersen, soffa/tresits, teak, ull, Danmark, 1960-tal.
Illum Wikkelsø (1919—1999) för Niels Eilersen, soffa/tresits, teak, ull, Danmark, 1960-tal, tresits soffa med teakram, med armstöd, lös klädsel av fläckig ulltyg,
Mått ca.: h. 76 cm, sitshöjd 44 cm, W. 198 cm, djup 75 cm.
Åldersanpassade tecken på användning och gnidning, repor och gnidning på platser.