ROLAND ANDERSSON. Kniv, horn och läder, Hedensbyn, Överkalix, Norrbotten, 1900-talets andra hälft.

401901. ROLAND ANDERSSON. Kniv, horn och läder, Hedensbyn, Överkalix, Norrbotten, 1900-talets andra hälft.

Signerad med Roland Anderssons bomärke. Slida i horn med genombruten och skuren dekor med fornnordisk inspiration. Skaft i horn, björk och läder. Knivblad, längd 8,5 cm. Total längd 22 cm.

Roland Andersson, svensk konsthantverkare och musiker. I unga år inspirerades han av legendaren och vännen Vifast Björklund att utveckla sina konstnärliga talanger. Roland Andersson har förutom sin tillverkning av knivar, kåsor, slipning av ädelstenar och fioler i horn även byggt sitt särpräglat utsmyckade boningshus i timmer som han själv fällt. 2010 fick han motta Överklalix kommuns kulturpris för sitt bevarande av mångfalden inom historia, konst, musik och hantverk.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 463