FRIEDRICH SCHAPER (1869-1956). Blommande ängar.

4017650. FRIEDRICH SCHAPER (1869-1956). Blommande ängar.

Friedrich Schaper (1869-1956), Blooming Meadows, olja på duk, 1925, signerad och daterad, signerad igen på baksidan, daterad och titeln, ca. 42 x 53 cm, med ram ca. 51 x 62 cm

Schaper studerade vid Hamburg School of Arts and Crafts, senare vid Berlinakademin. Han är en av grundarna av Hamburg Artists Club från 1897 och var medlem i Hamburger Künstlerverein från 1832. Schapers målning påverkas av friluftsmålningen från slutet av seklet. Med impressionistiska, lösa penseldrag skildrar han vanligtvis naturliga aspekter av sitt nordtyska hemland.

Spridda minimala fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Spridda minimala fläckar.

Antal besök: 264