4017650. FRIEDRICH SCHAPER (1869-1956). Blommande ängar.
Friedrich Schaper (1869-1956), Blooming Meadows, olja på duk, 1925, signerad och daterad, signerad igen på baksidan, daterad och titeln, ca. 42 x 53 cm, med ram ca. 51 x 62 cm
Schaper studerade vid Hamburg School of Arts and Crafts, senare vid Berlinakademin. Han är en av grundarna av Hamburg Artists Club från 1897 och var medlem i Hamburger Künstlerverein från 1832. Schapers målning påverkas av friluftsmålningen från slutet av seklet. Med impressionistiska, lösa penseldrag skildrar han vanligtvis naturliga aspekter av sitt nordtyska hemland.