Ernst Eitner (1867-1955), Landskap i Billwerder, olja på duk, omkring 1895, signerad, ca. 78 x 97 cm, med ram ca. 86 x 104 cm
Ernst Eitner och hans familj bodde i Billwerder från 1894 till 1903.
Han var grundare av Hamburg Artists Club som grundades 1897, en förening av unga konstnärer som, efter de franska impressionisternas exempel, ville etablera utomhusmålning i norra Tyskland. Under detta försökte de göra lokala bildteman mer populära igen. I slutet av 1800-talet kallades Eitners målningar fortfarande för ”fläckar. ' Konstnären hyllades senare som ”Monet of the North.” Med sin färgglada impressionism anses Eitner vara en av de viktigaste representanterna för konstnärlig förnyelse i Hamburg. År 2017 presenterade Jenisch House i Hamburg en stor retrospektiv i samband med 150-årsjubileet. Konstnärens födelsedag. Eitners verk inkluderar Hamburger Kunsthalle, Altona Museum, Schleswig-Holstein State Museum Schloss Gottorf och många andra.
Mindre tecken på slitage.
Mindre tecken på slitage.