ERNST EITNER (1867-1955). Landskap i Billwerder.

4016384. ERNST EITNER (1867-1955). Landskap i Billwerder.

Ernst Eitner (1867-1955), Landskap i Billwerder, olja på duk, omkring 1895, signerad, ca. 78 x 97 cm, med ram ca. 86 x 104 cm

Ernst Eitner och hans familj bodde i Billwerder från 1894 till 1903.
Han var grundare av Hamburg Artists Club som grundades 1897, en förening av unga konstnärer som, efter de franska impressionisternas exempel, ville etablera utomhusmålning i norra Tyskland. Under detta försökte de göra lokala bildteman mer populära igen. I slutet av 1800-talet kallades Eitners målningar fortfarande för ”fläckar. ' Konstnären hyllades senare som ”Monet of the North.” Med sin färgglada impressionism anses Eitner vara en av de viktigaste representanterna för konstnärlig förnyelse i Hamburg. År 2017 presenterade Jenisch House i Hamburg en stor retrospektiv i samband med 150-årsjubileet. Konstnärens födelsedag. Eitners verk inkluderar Hamburger Kunsthalle, Altona Museum, Schleswig-Holstein State Museum Schloss Gottorf och många andra.

Mindre tecken på slitage.

Tema

Fine Art and Antiques

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre tecken på slitage.

Tema

Fine Art and Antiques

Antal besök: 683