ENDIS BERGSTRÖM (1866-1950). Ung parisiska.

4015131. ENDIS BERGSTRÖM (1866-1950). Ung parisiska.

Olja på duk, 35 x 27 cm. Rammått 45 x 35 cm. Signerad Endis Bergström och daterad 1893.

Endis Bergström var bara 21 år när hon 1887 inledde sina studier vid Académie Colarossi i Paris, och tiden i Frankrike formade henne mycket som konstnär. Efter ett par år flyttade hon hem och fortsatte studierna som elev hos Richard Bergh vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm, bara för att sedan återvända till Paris. Det var här hon utvecklade sin konstnärliga frihet.

Endis Bergström var inte bara en begåvad landskapsmålare utan också en driven porträttmålare - vilket hon visar till fulländning i auktionens målning som är utförd i Paris 1893.

För vidare information, kontakta cecilia.berggren@auktionsverket.com.

Tema

Kvinnliga konstnärer - Skapande under 150 år

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 1 166