HANS TOMBROCK. måleri, vilande kvinna, signerad och daterad 1937.
401342. HANS TOMBROCK. måleri, vilande kvinna, signerad och daterad 1937.
65 x 50 cm
Bildkonstnär, grafiker, professor, född 1895 i Dortmund, Tyskland. Autodidakt. Bosatt i Sverige 1936-1946. Han har målat porträtt, socialt betonade figurkompositioner och landskap.
Representerad: Nasjonalgalleriet i Oslo, Kunsthalle i Hamburg, i ett flertal andra tyska museum, samt i muséerna i Norrköping och Karlstad.
65 x 50 cm