BESTICK, 11 st, silver, Sverige samt England, 18/1900-tal, totalvikt 167,61 gram.

400910. BESTICK, 11 st, silver, Sverige samt England, 18/1900-tal, totalvikt 167,61 gram.

2 st gafflar, längd 9,5 - 20 cm, varav en gaffel med stål som överdel.
1 st ströare, London, 18/1900-tal, CME(?).
6 st skedar, längd 6 - 11,5 cm, 18-1900-tal, bl.a Gewe, CGH, ENG samt Nils Johan Hagman, 1836.
1 st sockertång, längd 7,5 cm,
1 st kniv, längd 15,5 cm, Peter Andreas Thomasson, 1859, hela kniven i silver.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 772