Trumma, trä, dubbel, flerfärgad, höjd 50 cm, diameter 10 cm respektive 17 cm.
Trumma, trä, höjd 24, diameter 14 cm.
Trumma, flerfärgat lergods i stommen, höjd 24 cm, diameter 18 cm.
Trumma, mörkt träslag, höjd 28 cm, diameter 18 cm, trumskinnet kantat av päls.
Trumma, trä, större modell, 18/1900-tal, höjd 40 cm, diameter 27 cm.
Bruksslitage, trumman av trä med höjd 24 cm med omfattande skador, övriga med smärre skador.