RAY & CHARLES EAMES. Set med 2 aluminiumstolar, modell: EA 105 för Herman Miller, 1970-tal.
4006517. RAY & CHARLES EAMES. Set med 2 aluminiumstolar, modell: EA 105 för Herman Miller, 1970-tal.
Set med 2 aluminiumstolar, modell: EA 105 för Herman Miller, 1970-tal, design: 1958, tillverkad mellan: 1973/1975, massiv förkromad aluminiumkonstruktion, täckt med svart tyg, numrerad på undersidan och stämplad med tillverkare,
Mått ca.: h. 85,5 cm, B 52,5 cm, djup 56 cm.
Åldersanpassat skick med mindre tecken på slitage.