400390. SKÅLFAT samt ASSIETTER 12 st, majolika, Villeroy & Bosch Schramberg, omkring sekelskiftet 1900.
Kakfat diameter 24,5 höjd 8 cm.
12 assietter, diameter ca 16,5 cm.
Slitage, glasyrnagg. Enstaka nagg och retuscher. Tillverkningsdefekter. Smärre krackeleringar.