AKVARELL, skiss "stora kronan", Gusums bruk, signerad Daniel Carlsson 1903 Stockholm.

400002. AKVARELL, skiss "stora kronan", Gusums bruk, signerad Daniel Carlsson 1903 Stockholm.

325 x 125 cm.
Daniel Johan Carlsson, född 18 maj 1853 i Lemnhult i Jönköpings län, död 14 september 1922 i Stockholm, var en svensk möbelarkitekt, mönsterritare, xylograf och skulptör.
Daniel Carlsson studerade vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1874-77 och vid École nationale des arts décoratifs i Paris 1878-80. Han formgav bland annat 1885 den så kallade Gaskandelabern för Stockholms stad, en cirka 6,5 meter hög rik utsirad gaslykta i gjutjärn. Den placerades i några av Stockholms parker, bland annat Järnvägsparken. Ett restaurerat exemplar pryder sedan 1990 Stureplan i Stockholm och kallas Carlssons lykta.

Skador, slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

325 x 125 cm.

Skador, slitage.

Antal besök: 1 581