FRIMÄRKSSAMLING och MEDALJER M M, 18/1900-tal.

399655. FRIMÄRKSSAMLING och MEDALJER M M, 18/1900-tal.

1 album med huvudsakligen svenska stämplade frimärken, bl a 2 st 4 skilling banco, det ena stämplat Stockholm 30/9 1856.
1 album med ostämplade svenska frimärken.
1 album med stämplade svenska frimärken.
2 album med frimärken från hela världen.
2 album med stämplade danska frimärken.
1 album med stämplade finska frimärken.
1 album med huvudsakligen svensk massvara fram till 1930-talet.
Postfriska frimärken:
1 rulle, 100 st, med "Fredrika Bremer 25 öre",
4 öppnade rullar (2 st "Lingiaden, 5 öre", 1 st "Fredrika Bremer 25 öre" och 1 st "Fjällmotiv 35 öre").
23 frimärkshäften bl a 1 st "Lingiaden 15 öre".
Medaljer m m:
2 belöningstecken i silver; vikt 27 g.
6 plaketter, bl a Bråvalla flygflottilj (2 olika).
8 skyttemedaljer m m.
1 medalj "Minne från facklig uppbyggnad, POF, FUF, 1918-1981.
20 belöningstecken, däribland för skytte och idrott.
1 flygmärke m/76 för sonarofficerare m fl tecken.
Klipp och lösa frimärken i botten på en skokartong.
1 bunt helsaker, bl a FDC.

Ålders samt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Postfriska frimärken:
Medaljer m m:
8 skyttemedaljer m m.
1 bunt helsaker, bl a FDC.

Ålders samt bruksslitage.

Antal besök: 1 717