39923. MATSERVIS, 63 delar, flintgods, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle Porslinsfabrik.
9 flata tallrikar, diameter 25 cm.
10 djupa tallrikar, diameter 25 cm.
2 assietter, diameter 21,5 cm.
4 assietter, diameter 20 cm.
6 assietter, diameter 19 cm.
7 uppläggningsfat, längd 21 - 32,5 cm.
2 uppläggningsskålar, längd 23,5 cm.
Rund uppläggingsskål, diameter 23 , höjd 9 cm.
9 låga tekoppar, 13 fat.
3 höga tekoppar med fat.
3 kaffekoppar, 7 fat.
Tekanna
Sockerskål
2 gräddkannor
3 tillbringare.
Slitage, naggar, missfärgningar, krackelyrer. Delarna är i varierande skick.