CLARA LÖFGREN 1843-1923. Elegant dam.

3987138. CLARA LÖFGREN 1843-1923. Elegant dam.

Akvarell 13 x 21 cm. Rammått 23 x 31 cm. Signerad Clara Löfgren och daterad -83.

Clara Löfgren studerade vid Konstakademien i Stockholm 1870-75 och hennes konst resulterade tidigt i lovord och priser. Hon deltog i Akademiens utställningar 1873 och 1875.

Efter åren vid Konstakademien fortsatte hon sina studier i Paris och i München. Clara Löfgren var en flitig utställare. Förutom ett stort antal utställningar i Sverige deltog hon i den nordiska konstutställningen i Köpenhamn 1883. Hon ställde även ut på Salongen i Paris 1882 och 1885.

Hon var en driven porträttmålare och målade bland annat kungligheter som prinsessan Eugénie, kronprins Gustaf och prins Oscar Bernadotte - men hon var även en begåvad målare när det kom till landskap och blomsterstilleben.

Ej examinerad ur ram.

Tema

Kvinnliga konstnärer - Skapande under 150 år

Gör en kostnadsfri värdering!

Ej examinerad ur ram.

Tema

Antal besök: 671