Ansikte av sandsten, märkt Cassaris, troligen sydamerikansk, höjd 25 cm, troligen 1900-tal.
Figurin, s.k fat lady, lagad samt skadad, höjd 28,5 cm, sancai-glasyr, av Tang-typ, troligen från tiden (618-906).
Glaskaraff, med svart handtag, skador, 1900-tal.
Skål, nefrit, Kina, 1900-tal.
6 penslar, Kina, sten, ben, hår, 1900-tal.
Figurin, sittande krigare med svärd, Kina, 1700-tal, extensivt renoverad, kompletterande svärd i trä medföljer.
Medföljande uppläggningsfat av vitmetall med bakelithandtag, ca 1930.
Bruksslitage, ej helt genomgånget.
Skål, nefrit, Kina, 1900-tal.