SILVERMINIATYRER, 4 st, ur "Den svenska silverskatten", Guldsmedsaktiebolaget GAB, 1981.

396863. SILVERMINIATYRER, 4 st, ur "Den svenska silverskatten", Guldsmedsaktiebolaget GAB, 1981.

Nr 1, Vinflaska med skruvlock, Höjd 6 cm. Certifikat 461, stämplad G10.
Vikt 44 g.
Nr 2, Tekanna, Höjd 5,5 cm, Certifikat nr 384, stämplad G10.
Vikt 47 g.
Nr 3, Kanna för nattbrännvin, Höjd 6 cm, Certifikat nr 177, stämplad G10.
Vikt 49 g.
Nr 4, Kåsa, Höjd 3 cm, Certifikat nr 244, stämplad G10.
Vikt 14 g.
Tillhörande schatull (4 st); Bredd 10, Djup 8, Höjd 10,5 cm.
Samtliga certifikat egenhändigt signerade av Erik Malmgren.
Presentationsfolder för hela serien medföljer.

Smärre ålders- och hanteringsslitage avseende silverföremålen.
Schatullens textila inredning blekt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vikt 44 g.
Vikt 47 g.
Vikt 49 g.
Vikt 14 g.

Antal besök: 1 811