SKÅL, FAT, samt VAS, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg, 1900-tal.

396789. SKÅL, FAT, samt VAS, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg, 1900-tal.

Skål, lövformad, målarsignatur för Hellinä Pitkänen, längd 16, höjd 8,5 cm.
Fat, röd dekor, målarsignatur för Maja Snis, diameter 20,5 cm.
Vas, målarsignatur för Hellinä Pitkänen, diameter 7,5, höjd 9 cm.

Skål med glasyrnagg. Fat med krackeleringar samt nagg på fotring. Vas med mindre tillverkningsdefekt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 003