SKÅL, FAT, samt VAS, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg, 1900-tal.
396789. SKÅL, FAT, samt VAS, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg, 1900-tal.
Skål, lövformad, målarsignatur för Hellinä Pitkänen, längd 16, höjd 8,5 cm.
Fat, röd dekor, målarsignatur för Maja Snis, diameter 20,5 cm.
Vas, målarsignatur för Hellinä Pitkänen, diameter 7,5, höjd 9 cm.
Skål med glasyrnagg. Fat med krackeleringar samt nagg på fotring. Vas med mindre tillverkningsdefekt.