Werner Heldt (1904-1954), stad, tuschteckning, 1949, monogram och daterad med blyerts längst ner till vänster, ca. 36 x 49 cm (arkstorlek), inramad bakom glas, med ram ca. 61 x 71 cm.
PROVENIENS: Hamburgs privata samling i minst 40 år.
Heldt kom från Berlin och gick på School of Arts and Crafts, sedan Academy of Fine Artists i Berlin-Charlottenburg. Hans konstnärliga arbete präglas av scener från 'Gamla Berlin. ' En resa till Paris och ett möte med den franske målaren Maurice Utrillo hade stor inverkan på Heldt. Heldts typiska motiv inkluderar stadsutsikt, fönstermålningar, kyrktorn, brandväggar och, om och om igen, Berlinhusen, spillrorna efter kriget och återuppbyggnaden av staden. Werner Heldt firade stora framgångar direkt efter kriget och målade sig i en intensiv kreativ frenesi från 1947, även om tiderna för honom var svåra och mer präglade av depression. Heldt stod mellan exil och intern utvandring och avvisade flera gånger en professur som erbjöds honom.
Ark löst monterad på svart kartong, små nålpunkter synliga i hörnen. Ej inramad, undersökt.