BERTIL BRISBORG. bordslampa, modell 15624, Böhlmarks, 1950-tal.

3957758. BERTIL BRISBORG. bordslampa, modell 15624, Böhlmarks, 1950-tal.

Höjd 47 cm

Rund mässingsklädd fot med tryckströmbrytare, läderlindad pelare, skärm i svartlackerad mässingsplåt, invändigt vitlackerad, undertill märkt med Böhlmarks signum samt modellnummer 15624

LITTERATUR
Jmf. Bertil Brisborgs modell 50595 avbildad i NK Belysning 1944-1945, s. 46.

Ej funktionstestad, bruksslitage, ingen funktionsgaranti lämnas, smärre fläckar.

Tema

Konst och Design: Inreda ett hem

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 47 cm

LITTERATUR

Tema

Antal besök: 3 564