3957758. BERTIL BRISBORG. bordslampa, modell 15624, Böhlmarks, 1950-tal.
Höjd 47 cm
Rund mässingsklädd fot med tryckströmbrytare, läderlindad pelare, skärm i svartlackerad mässingsplåt, invändigt vitlackerad, undertill märkt med Böhlmarks signum samt modellnummer 15624
LITTERATUR
Jmf. Bertil Brisborgs modell 50595 avbildad i NK Belysning 1944-1945, s. 46.
Ej funktionstestad, bruksslitage, ingen funktionsgaranti lämnas, smärre fläckar.
Höjd 47 cm
LITTERATUR