VÄSKA, handbroderad, Dresden, 1910-tal.

3955077. VÄSKA, handbroderad, Dresden, 1910-tal.

Väska i korsstygnsbroderad i ull bomull och lin med inslag av metalltråd, Lock med tryckknappar. Handtillverkad omkring 1910 i Dresden med inspiration hämtad från samtidens rådande formgivningsideal, med Wiener Werkstätte som förebild.
Ca 13x13 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis blekt.

Tema

Summer Essentials

Gör en kostnadsfri värdering!

Ca 13x13 cm.

Tema

Summer Essentials

Antal besök: 471