395483. SÅSSNIPA, silver, engelska stämplar, 1700-talets andra hälft.
Längd 15, Höjd 8 cm.
Troligen stämplat London 1771 (se bild).
Möjligt uttag för omrörare till vänster om hänkeln.
Vikt 91 g.
Ålders- och bruksslitage.
Gravyr förekommer.
Smärre spår av äldre lagningar vid hänkelns infästning.