SÅSSNIPA, silver, engelska stämplar, 1700-talets andra hälft.

395483. SÅSSNIPA, silver, engelska stämplar, 1700-talets andra hälft.

Längd 15, Höjd 8 cm.
Troligen stämplat London 1771 (se bild).
Möjligt uttag för omrörare till vänster om hänkeln.
Vikt 91 g.

Ålders- och bruksslitage.
Gravyr förekommer.
Smärre spår av äldre lagningar vid hänkelns infästning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 15, Höjd 8 cm.
Vikt 91 g.

Ålders- och bruksslitage.
Gravyr förekommer.

Antal besök: 1 903