MARINA GERAŠČENKO. målning, olja på duk, signerad Marina.
395427. MARINA GERAŠČENKO. målning, olja på duk, signerad Marina.
storm på det vita huset
Geraščenko Marina, målning, olja på duk (pasty applicering av färg), signerad (Marina) nere fram till höger.
Mått: 90,5 x 100,5 cm (höjd x bredd)
Den moderna konstnären Geraščenko föddes i Ukraina 1960. Hon studerade grafik vid konstinstitutet i Char'kov. Hon arbetade sedan som illustratör på Char-kover Buchverlag. Hon arbetade också som scendesigner och är självlärd inom akvarell och oljemålning.
Hennes verk har ett fast men ändå mångsidigt abstrakt uttryck.
storm på det vita huset