VASER, 2 st, glas, Nils Landberg, Orrefors, 1940-tal.
395416. VASER, 2 st, glas, Nils Landberg, Orrefors, 1940-tal.
Vas, dekor av kvinna och blommor, signerad, numrerad 2390 B.3. (=1946), TS (gravör Thure Schultsberg), höjd 18 cm.
Vas, dekor av kvinna och fåglar, signerad, numrerad 2406 A.8. (=1942), O. (gravör Ove Bjerding), höjd 19 cm.
Bruksslitage, mindre avlagringar, repor under botten.