KANDELABRAR / LJUSSTAKAR, ett par, nylsilver, barockstil, Guldsmedsaktiebolaget GAB, Stockholm, 18/1900-tal.
394896. KANDELABRAR / LJUSSTAKAR, ett par, nylsilver, barockstil, Guldsmedsaktiebolaget GAB, Stockholm, 18/1900-tal.
För fem ljus vardera. Rikt ciselerad dekor i form av gripar och palmetter. Löstagbara ljusmanschetter. Löstagbara överdelar. Stämplade. Höjd 55 cm, diameter ca 37 cm.