SAMLING DOKUMENT, 5 st, bl a s k bilbrev, tullsedel m m, 17/1800-tal.

394356. SAMLING DOKUMENT, 5 st, bl a s k bilbrev, tullsedel m m, 17/1800-tal.

"Bilbref" från magistraten i Kalmar 1877 avseende (segel?)jakten Qvartetten, byggd "...i Ekenäs...på kravel...".
Tullsedel Calmar 1793.
Helbrev/kronopost 1839 till kronobefallningsmannen J Högström, (Ölands) Skogsby, ang kallelse av nämnd till ting i Isgärde.
Helbrev/kronopost 1842 till kronobefallningsmannen A Berggren, (Ölands) Skogsby, ang årsväxten inom Gräsgårds härad från (kronolänsman)(Erik) Wilhelm Uddenberg, Bredinge.
Brev (intyg om utförd musikundervisning) från Serge Tolstoy, S:t Petersburg, 1872 med dennes namnteckning; greve Serge Nicolaevitch Tolstoy (1826-1904) var bror till författaren Leo (Lev) Tolstoy (1828-1910).
Proveniens: Dr Franz Killigs (1888-1960) samlingar.

Ålders- och bruksslitage.
Veck, fläckar, (riss).

Gör en kostnadsfri värdering!

Tullsedel Calmar 1793.

Ålders- och bruksslitage.
Veck, fläckar, (riss).

Antal besök: 1 608