PARTI FLUSSGLAS, 10 delar, bland annat vaser, 1800/1900-tal.
394218. PARTI FLUSSGLAS, 10 delar, bland annat vaser, 1800/1900-tal.
3 vaser, snarlika, dekor av bland annat blå blommor, höjd 14 - 15 cm.
2 vaser, snarlika, dekor va bland annat rosor, höjd 14,5 - 15,5 cm.
Vas, dekor av bland annat ett smultron, höjd ca 13,5 cm.
Gräddkanna, sockerskål, dekor av körsbär, gräddkannans höjd ca 8,5 cm.
Gräddkanna, sockerskål, dekor av blå blommor, gräddkannans höjd 7 cm.
Varierande slitage på den målade dekoren. Enstaka mindre nagg. En sockerskål med små tillverkningsdefekter längs mynning.