MATSERVIS, 31 delar, keramik, "Vinranka", flytande blått, Arthur Percy, Gefle/Upsala-Ekeby, 1900-tal.

394197. MATSERVIS, 31 delar, keramik, "Vinranka", flytande blått, Arthur Percy, Gefle/Upsala-Ekeby, 1900-tal.

5 mattallrikar, diameter 25 cm.
8 djupa tallrikar, diameter 22 cm.
7 mindre tallrikar, diameter 22 cm.
4 assietter, diameter 19 cm.
1 Fat, 24 X 29 cm.
1 Fat 19 X 23,5 cm.
1 Fat med hållare, 15 X 21 cm.
1 Skål diameter 12,5 cm.
1 Kanna, höjd 15 cm. 13 X 20 cm.
1 Soppterrin, höjd 14 cm, 23 X 30 cm.
1 Mindre terrin, höjd 10 cm. 14 X 18 cm.

Ålders samt bruksslitage.
Delar med tillverkningsdefekter, nagg.
Sprickor finnes.
Soppterrinen med nagg, lock trasigt och lagat.
Mindre terrinen saknar lock.

Gör en kostnadsfri värdering!

4 assietter, diameter 19 cm.
1 Fat, 24 X 29 cm.
1 Fat 19 X 23,5 cm.
1 Skål diameter 12,5 cm.

Ålders samt bruksslitage.
Sprickor finnes.
Mindre terrinen saknar lock.

Antal besök: 4 120