- Amulettbehållare/GAU - Tibet 1900-talet.

3940527. - Amulettbehållare/GAU - Tibet 1900-talet.

Amulettbehållare/GAU - Tibet 1900-talet, rund med gångjärnsglaserat lock, mediterande Buddha-figur på insidan, filigrandekoration och stendekoration, det guldpläterade Kalachara-mantraet (bokstavligen ”tidens hjul”) appliceras på baksidan, detta ”tiofaldiga kraftfulla mantra” består av sammankopplade heliga stavelser som representerar bland annat de fyra elementen luft, eld, jord, vatten, flankerad av Lantsa-bokstäverna E ”” och ”Vam”, som representerar den buddhistiska principen om föreningen av metod och visdom eller enheten av tomhet och salighet Stående, dimensioner ungefär. 6,5 x 6 cm, vikt ca. 89 g.

delvis tecken på slitage, nötning, glasfälg med limrester.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 136