FOLKDRÄKT, västerbottensdräkt, 1900-tal.

3937697. FOLKDRÄKT, västerbottensdräkt, 1900-tal.

Består av:
Sjal, 75 x 75 cm
Brudduk
Handväska med handbroderi, längd 18 cm
Förkläde, 86 cm
Hätta, längd 19 cm
Stickad axelsjal, längd 107 mc
Kjol, 87 cm
Blus, höjd 60 cm, axelbredd 42 cm
Väst, längd 43 cm
2 par skor i svart och brunt läder, längd 25/26 cm.

Mindre bruksslitage, inga övriga anmärkningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Består av:
Sjal, 75 x 75 cm
Brudduk
Förkläde, 86 cm
Hätta, längd 19 cm
Kjol, 87 cm
Väst, längd 43 cm

Antal besök: 1 655