GUNNAR CYRÉN. Skulptur, Orrefors, slipad kristall/silver, signerad, 1990.
393179. GUNNAR CYRÉN. Skulptur, Orrefors, slipad kristall/silver, signerad, 1990.
Silvergroda på slipat kristallblock, ståendes på lös träsockel. Signerad Cyrén vid bas, samt signerad Orrefors Gallery -(X?) 977472, Gunnar Cyrén 12-25 undertill. Etikettmärkt Orrefors Sweden. Groda av sterlingsilver, 925 (92,5% silver).
Höjd 11 cm.
Längd 14 cm.
Måtten är exklusive sockel.
Ett minutiöst nagg på högra främre hörnet, annars gott skick.
Höjd 11 cm.
Längd 14 cm.
Måtten är exklusive sockel.