GUNNAR CYRÉN. Skulptur, Orrefors, slipad kristall/silver, signerad, 1990.

393179. GUNNAR CYRÉN. Skulptur, Orrefors, slipad kristall/silver, signerad, 1990.

Silvergroda på slipat kristallblock, ståendes på lös träsockel. Signerad Cyrén vid bas, samt signerad Orrefors Gallery -(X?) 977472, Gunnar Cyrén 12-25 undertill. Etikettmärkt Orrefors Sweden. Groda av sterlingsilver, 925 (92,5% silver).
Höjd 11 cm.
Längd 14 cm.
Måtten är exklusive sockel.

Ett minutiöst nagg på högra främre hörnet, annars gott skick.

Gunnar Cyrén (1931–2013)

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 11 cm.
Längd 14 cm.
Måtten är exklusive sockel.

Gunnar Cyrén (1931–2013)

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 2 941