392855. DRÄKTSMYCKEN, 2 delar, metall, imiterade stenar, möjligen Marocko och Turkiet..
2 delar, troligen så kallade fibula från Marocko samt en tepelik från Turkiet.
Största diameter ca 12,5 cm.
Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.
Slitage, skador, delar saknas.