ANDRZEJ CISOWSKI (1962-2020). Diptyk.

3923763. ANDRZEJ CISOWSKI (1962-2020). Diptyk.

Andrzej Cisowski (1962-2020), diptyk, blandteknik med olja på duk, två bårramar, vardera på tre sidor med blå och gula ramremsor, 1996, signerad och daterad på baksidan och inskriven med 'II' och 'VI', totalt ca. 65 x 123 cm (varje tavla ca. 65 x 61 cm)

Cisowski kommer från Polen och var målare, grafiker och multimediakonstnär. Han studerade först vid akademin i Warszawa, senare vid akademin i Düsseldorf med Konrad Klapheck och A. R. Penck, vars masterstudent han var från 1990. Han bodde i Targowo, Warszawa och Düsseldorf.

Små tecken på studio och slitage.

Tema

Fine Art and Antiques

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Fine Art and Antiques

Antal besök: 385