"Dr. O. Schaeffer's Gynekologi". Looström & Komp:s Förlag1896.
"Svenska Farmakopén, Pharmacopea Svecia ED VIII"
P.A:Norstedt & Söner 1901.
"Helsovårds-Lexikon", Josef Ruff, Stockholm 1893.
Sidor gulnade. Pärmar med slitage/skador. Sidor ej fullständigt genomgångna.