DOLK, järn, 1600-tal.

DOLK, järn, 1600-tal.
391700. DOLK, järn, 1600-tal.

Totallängd 43,5 cm.
Klingans längd 29,5 cm.

Troligen vänsterhands dolk, användes för parering.

Otydlig stämpling.

Rostanlupet, nagg på blad, bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!
391700. DOLK, järn, 1600-tal.

Totallängd 43,5 cm.
Klingans längd 29,5 cm.

Otydlig stämpling.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 5 451