FOLKDRÄKT i 4 delar, mansdräkt, Järrestad härad, 1900-tal.

391675. FOLKDRÄKT i 4 delar, mansdräkt, Järrestad härad, 1900-tal.

Lång blus med röd stickning i form av band
Klädda knappar
Ryggens längd 89 cm
Dräktväst med brodyr på bröstet och gulmetall-knappar
Ryggbredd 40 cm
Knäbyxor i bomulls-flanell, knäavslut med tofsar
Fickor
Midja diameter 70 cm
Fodrad filtad hatt
Extra band med tofsar.

Bruksslitage
Byxor med fläckar
Revor i hattfoder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Klädda knappar
Ryggens längd 89 cm
Ryggbredd 40 cm
Fickor
Midja diameter 70 cm
Fodrad filtad hatt
Extra band med tofsar.

Bruksslitage
Byxor med fläckar
Revor i hattfoder.

Antal besök: 1 292