GOLVLAMPA, keramik, Axel Brüel, Danmark, 1950/60-tal.

391293. GOLVLAMPA, keramik, Axel Brüel, Danmark, 1950/60-tal.

Konisk form, geometrisk dekor i svart och gult mot ljust grågrönfond. Höjd 55 cm, inklusive lampfäste.

Bruksslitage, överglaserad tillverkningsdefekt vid övre kant.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 696