SABLAR, 2 st varav en Manskapssabel för kavalleri, pattern 1796.

391178. SABLAR, 2 st varav en Manskapssabel för kavalleri, pattern 1796.

Manskapssabel för kavalleri, pattern 1796, klingan märkt T. Craven, saknar balja total längd ca 94 cm, klingans längd ca 81 cm
Sabel, total längd inkl balja ca 106 cm, klingan längd ca 89 cm.

Slitage, korrosion, skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, korrosion, skador.

Antal besök: 1 316