SILVER, 2 delar, dosa och vas, 1900-talets andra hälft.

390911. SILVER, 2 delar, dosa och vas, 1900-talets andra hälft.

1 dosa, medalj "Carolus XI" infattad i locket, dosan stämplad "Sterling", CGH, H9 (=1958); Höjd 9,5 cm, vikt med konstruktionsdetaljer 127 g.
1 vas, 835/1000 silver; Höjd 19,5 cm, vikt med fyllning 97 g.

Ålders- och bruksslitage.
Gravyr finnes på dosans botten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 737