390787. SOLFJÄDER, brisé-modell, pärlemor, 1800-tal.
Solfjäder av pärlemor, skarvade blad, med genombruten skuren dekor av blommor, ställvis förgylld.
Utfälld längd ca 40 cm.
Ihopfälld längd ca 21,5 cm.
Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.
Förgyllning ställvis bortsliten. Senare kompletterat band, limrester/fläckar.