GOLVUR, 1700-talets andra hälft.

3907312. GOLVUR, 1700-talets andra hälft.

Målad urtavla med romerskt sifferindex. Med lod och pendel. Höjd ca 212 cm.

Senare renoverad och kompletterad. Bruks- och åldersrelaterat slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 205