3905300. BORDSUR, Louis XIV-stil, 1800-talets andra hälft.
Urtavla med romerska siffror, riklig dekor med drakar och puttis, urverk märkt "Japy Frères, Mathieu á Paris", mått ca 52, 27x15cm.
Medföljande lösa beslag, bruksslitage, märken, e funktionstestad.