BARNSABEL, tysk, och SABEL, tysk, sk släpsabel, möjligen Bayern, 1900-tal.

390346. BARNSABEL, tysk, och SABEL, tysk, sk släpsabel, möjligen Bayern, 1900-tal.

Barnsabel, efter tyska infanteriets officerssabel, 1900-tal. Total längd inkl balja 65 cm
Släpsabel, graverad klinga "Im Treue fest", total längd ca 90 cm.

Slitage, ställvist hårt, repor, bucklor och skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 545