BARNSABEL, tysk, och SABEL, tysk, sk släpsabel, möjligen Bayern, 1900-tal.
390346. BARNSABEL, tysk, och SABEL, tysk, sk släpsabel, möjligen Bayern, 1900-tal.
Barnsabel, efter tyska infanteriets officerssabel, 1900-tal. Total längd inkl balja 65 cm
Släpsabel, graverad klinga "Im Treue fest", total längd ca 90 cm.
Slitage, ställvist hårt, repor, bucklor och skador.