390109. FRITZ MEHNERT. Studie av en stödd höger arm.
Fritz Karl Paul Erich Mehnert (16.10.1891 Naumburg/Saale - 23.03.1932 Klinga); kol/ogenomskinlig vit på papper, signerad med monogram nere till höger och daterad 20, utan ram. Mått ca. 25 x 50 cm.