390049. SABEL, svensk, officer i flottan, m/1915.
Lejonkappa. Balja av läder med tre mässingsbeslag. linga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet. Längd exkl balja ca 90, klingans längd 74,5 cm.
Slitage, märken, balja med lagning, beslag med gravyr "KH".