TENNFÖREMÅL, 10 st, bl.a ljusstake Niclas Ahnström Växjö, 1829.

390022. TENNFÖREMÅL, 10 st, bl.a ljusstake Niclas Ahnström Växjö, 1829.

Ljusstake, tenn Niclas Ahnström höjd 8 cm.
Ljusstake J Ekström Norrköping 1846 höjd 16 cm.
2 ljusstakar tenn höjd 5,5 och 11,5 cm.
Ett par ljusstakar art deco GAB 1932 höjd 6 cm.
Burk med lock art deco 1933 troligen J L Hultman höjd 10 cm.
2 muggar troligen J L Hultman 1934 höjd 5,5 cm.
Sigill uggla med initialerna K N höjd 6,5 cm.

Ljusstakar med bucklor och repor, initialerna K N på burklockets knopp.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 421