4 koppar höjd ca 7 cm, diameter ca 7 cm. 4 fat, diameter ca 13,5 cm.
Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.
Slitage. Ett fat med spickor. Tillverkningsdefekter. Nagg.