389293. FOLKE BENSOW. Efter. Väggmålning / tapet, olja på duk, utförd av T. Nordberg vid V. Lundströms Ateliér, signerad och daterad, 1927.
Skulptural dekor i form av barn och vindruvor mot orange fond. Storlek, 407 x 170 cm.
Bruksslitage, veck, färgbortfall.