389079. TESERVIS, 4 delar, silver, stämplad Titulo, 916, Porto, Portugal, 1900-tal.
2 st tekannor, högsta höjd ca 19 cm.
Kanna, höjd 8 cm.
Sockerskål med lock, höjd ca 11 cm.
Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.
Total vikt ca 2446 gram.
Slitage, stötmärken, ärgfläckar på insida. En tekanna med skadar trägrepp vid nedre montagedel samt buckla på pip. Dekordelar vid två knoppar saknas.