387925. SOFFA, hörnmodell, empire-stil, 1900-talets första hälft.
Fast stoppad klädsel med dekor av blomster samt kvinna i trädgård. Gavlar med egyptiserande figurer samt flankerande, förgyllda gripar. Löstagbart krön med två flankerande gripar på vardera sida av bägare/pokal.
Längd gavel-gavel ca 146,5 cm.
Sittdjup i mitten 45 cm.
Sitthöjd 41 cm.
Rygghöjd inkl. krön 108 cm.
Bruksslitage, förgyllningssläpp, smärre märken, skada på en fot, smuts på klädsel, spricka under figur på vänster gavel, några fjädrar lär spännas om, något torkad och sliten stoppning, klädsel saknas på baksidan, gavlar bör limmas (glipor mellan gavlar och griphuvuden).
Sittdjup i mitten 45 cm.
Sitthöjd 41 cm.
Rygghöjd inkl. krön 108 cm.