MATSKEDAR, 5 st, Sverige, 1800-talets första hälft.

387486. MATSKEDAR, 5 st, Sverige, 1800-talets första hälft.

1 sked (21 cm), stämplad CWT, I4; Carl Wilhelm Trozelius, Stockholm, 1839 (vikt 83 g).
1 sked (23 cm), stämplad S Lyberg, G3; Samuel Lyberg, Stockholm, 1813.
1 sked (21 cm), stämplad G Hagström, B3,; Gustaf Hagström, Stockholm, 1803.
1 sked (22,5 cm), stämplad A E Blomqvist, V3; A E Blomqvist, Vadstena, 1827.
1 sked (18 cm), stämplad AII, O4; Anton Jacob Jörgensson, Ystad, 1844.
Vikt totalt 307 g.

Ålders- och bruksslitage.
Gravyr och/eller ägarstämplar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vikt totalt 307 g.

Ålders- och bruksslitage.

Antal besök: 672